Тема. Радість розуміння. Василь Сухомлинський «У привокзальному садку»
Мета: продовжити ознайомлення учнів з оповіданням В. Сухомлинського «У привок-зальному садку»; вдосконалювати навички свідомого, правильного, виразного чи-тання мовчки і вголос; розвивати зв'язне мовлення учнів; збагачувати їх словниковий запас; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1.Робота над скоромовкою. Гра «Дощик»
Їжак та їжаченяЇжачиха помагає —
Їздять по гриби щодня.Сироїжки їм збирає.
2.Робота над чистомовкою
Са-са-са — летить оса.Су-су-су — відро несу.
Зу-зу-зу — веду козу.Щу-шу-шу — листя ворушу.
За-за-за — іде коза.
3.Гра «Доповни словосполучення»
Великий камінь, а маленький... (камінець).
Великий прапор, а маленький... (прапорець).
Великий корінь, а маленький... (корінець).
Великий гребінь, а маленький... (гребінець).
Великий ремінь, а маленький... (ремінець).
4.Читайте тільки назви тварин!
Порт, рись, клен, їжак, липа, вовк, горох, нічка, гадюка, лавка, море, клей, єнот, барабан, молоко, малина, лев, кіт, підручник, ведмідь, стіл, журнал, газета.
III.ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Виразне читання першої частини оповідання В. Сухомлинського «У при-вокзальному садку».
IV.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
—Сьогодні ми продовжимо роботу над оповіданням В. Сухомлинського «У привокзальному садку».
V.СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. ОПРАЦЮВАННЯ ОПОВІДАННЯ В. СУХОМЛИНСЬКОГО «У ПРИВОКЗАЛЬНОМУ САДКУ»
1.Гра «Рибки»
Самостійне мовчазне читання оповідання учнями до кінця.
—Які картини поставали в вашій уяві під час читання оповідання?
2.Словникова робота
1)Читання стовпчиків слів «буксиром» за вчителем.
Поїздиб’ється
крильцямибарвистий
стиснулоп’ятирічна
2)Читання стовпчиків слів на одному диханні.
Фізкультхвилинка
Хто ж, хто вже там стомився І наліво нахилився?
Треба дружно всім нам встати,
Фізкультпаузу почати!
Покажи, як іде дощ?
Як сонечко вийшло?
Як вітер грається з листочками?
Як птахи летять?
Як зайчики стрибають?
3.Читання оповідання учнями «ланцюжком»
4.Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання
—Чому скрикнула Оля?
—З чого видно, що діти бережливо ставилися до метелика?
—Чому маленькі серця стиснулись від жалю?
—Про що міг думати хлопчик?
5.Гра «Земля — небо»
За командою «земля» — діти нахиляються до книжки і читають текст. За командою «небо» — піднімають голівки вгору, прибираючи вказівки від тексту. Знову «земля» — учні очима знаходять, де вони закінчили читати.
6.Гра «Читає Незнайко»
Учитель читає текст, навмисне змінюючи слова. Учні мають помітити помилку.
—Прочитайте речення правильно.
Теплого весняного (травневого) дня в привокзальному садку познайомилися двоє маленьких дітей — Оля й Сергійко.
До відходу їхніх поїздів лишалося три (дві) години.
Б’ється крильцями та все більше грузне в солодку (липку) цукерку.
7.Гра «Хвиля»
Ведучий задає «тон» і «темп» гри. Оповідання читається так, нібито хвиля прибивається до берега і відходить від нього: тихо — голосніше — голосно — тихіше — тихо — голосніше тощо.
8.Гра «Хто це сказав?»
•Невже ми ніколи більше не побачимось? (Оля)
•Ходімо, треба сідати у вагони. (Олина мама)
•Прощайтеся, бо ніколи більше не побачитесь. (Сергійкова мама)
9.Робота над ілюстрацією
—До якої частини тексту малюнок?
—Якими зобразив художник Олю? Сергійка?
—Чи такими ви їх уявляли?
VI.ПІДСУМОК УРОКУ
—Яке оповідання читали на сьогоднішньому уроці?
—Чого воно вас навчило? Над чим змусило замислитись?
VII.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Переказувати стисло оповідання.